17.01.2024
V neziskovém sektoru a filantropii se pohybuje přes 10 let a je to pro ni dle jejích slov naplňující cesta. Snaží se využívat své zkušenosti z oblasti komunikace, marketingu i sémiotiky pro podporu věcí, kterým věří. V minulosti se zabývala např. rozvojem společenské odpovědností firem, dobrovolnictvím (Dobrovolnik.cz), sledováním dopadu v neziskovém sektoru díky iniciativě Impact Academy anebo způsoby, jak je možné dosahovat systémových změn v naší společnosti ve spolupráci s mezinárodní organizací Ashoka. Na Univerzitě Karlově se podílela na soutěži Map the System, která podporuje systémové myšlení u studentů. Od roku 2022 pracuje jako ředitelka Sociálního nadačního fondu hlavního města Prahy, který pěstounům nabízí finanční podporu.
O tom, že vzniká Sociální nadační fond hl. m. Prahy jsem se dozvěděla asi po deseti letech, které jsem strávila v neziskovém sektoru, kde jsem se na různých pozicích zabývala třeba společenskou odpovědností firem, propojováním neziskového a byznysového světa. A také teorií i praxí systémové změny. Při práci s řadou neziskových organizací, firem, nadací i zástupců veřejné správy jsme často naráželi na chybějící spojení a porozumění, sdílení informací i hodnot mezi různými aktéry. A každý z nás žije v nějaké obci (ať už velké či malé), která pro něj může fungovat jako bezpečné místo, které mu může poskytnout podporu v tíživé situaci (třeba v případě, kdy dostupná pomoc od státu neexistuje nebo nepřichází v ten pravý čas). A spojení města a filantropie bylo něco, co mi v Praze chybělo a co se objevilo právě v podobě sociálního nadačního fondu. V Sociálním nadačním fondu hl. m. Prahy, kde jsem od roku 2022 mě baví, že můžeme hledat cesty, jak pomoci lidem ve velkém městě a zároveň upozorňovat na to, co by mohlo pomoci některé překážky odbourávat. Máme skvělý tým a správní radu. Je pro mě důležité, abychom byli dobrým partnerem pro další součásti ekosystému města (městské části, odbory magistrátu, příspěvkové organizace města, síť sociálních služeb a další) a také, abychom měli možnost data a zkušenosti, která získáme z realizace našich programů i z evaluace, mohli posouvat dále tak, aby některá bílá místa byla do budoucna zaplněná a v Praze měl každý bez rozdílu možnost “žít blaze”. Zároveň je pro mě důležitým tématem vytváření co nejlepších podmínek pro motivované pracovníky ve veřejné správě i v sociálních službách. Potkávám se se spoustou lidí, kteří svoji práci vnímají jako poslání a někdy vyhoří proto, že musí překračovat příliš mnoho překážek. Tento rok chceme rozšiřovat komunitu příznivců Sociálního nadačního fondu hl. m. Prahy. Chceme, aby byl prostorem pro zapojení lidí, kterým se v Praze žije dobře a rádi by dali něco zpátky, třeba formou dárcovských fondů na podporu témat, na kterých jim záleží.
Od spuštění našich nadačních programů v srpnu 2022 jsme podpořili více než 600 individuálních žádostí ve všech našich programech. V Programu podpory pěstounské péče jich bylo více než 180 v celkovém objemu více než 1 200 000 korun. V Programu podpory bydlení více než 220 pražských rodin a jednotlivců získalo či neztratilo střechu nad hlavou, díky Programu podpory nezávislého života lidí se zdravotním znevýhodněním může mít více než 200 lidí se zdravotním znevýhodněním i pečujících podporu od odborníků a díky Programu podpory při řešení tíživé životní situace může 19 poskytovatelů sociálních služeb a městských částí pro své klienty čerpat flexibilní rozpočet na úhradu nezbytných potřeb.
Aktuální kampaň má hezké motto: “Láska se nedělí, lásky se násobí.” Pěstounům se však často znásobí i potřeba financí na zajištění potřeb dětí, o které pečují. A proto Praha prostřednictvím svého sociálního nadačního fondu nabízí finanční podporu těm pěstounským rodinám, kteří to potřebují a ze svých vlastních zdrojů ani z těch dostupných ze systému nejsou schopni uhradit všechny náklady spojené s péčí o děti nebo o sebe.
V Programu podpory pěstounské péče můžeme přispět pěstounům až 50 000 korun ročně. Například na volnočasové aktivity doučování či psychologickou pomoc pro děti v pěstounské péči nebo na specifické vzdělávání, odbornou oporu pro sebe. Proto, aby pěstounské rodiny byly spokojené rodiny.
Program je určen pěstounům (zprostředkovaným i zprostředkovaným), dětem v pěstounské péči či členům biologické rodiny pěstouna. Oprávněnými žadateli jsou pěstouni nebo poručníci, kteří osobně pečují o dítě/děti a jsou považováni za osoby pečující dle § 2a písm. c) zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí. Pěstouni na přechodnou dobu jsou oprávněnými žadateli i v období, kdy o žádné dítě momentálně nepečují, ale jsou připraveni k jeho přijetí. Podmínkou je trvalé nebo faktické bydliště osoby pečující v Praze.
Žádosti přijímáme on-line a snažíme se, aby byl program otevřen vždy cca 9 měsíců v roce. Některé příspěvky jsou sezónní, hlavně na volnočasové aktivity, dětské tábory apod., a proto volíme pravidelné pauzy v příjmu žádosti do programu vždy na dobu, kdy běžně nechodí velké množství žádostí.
Veškeré informace o programu je možné najít na našich webových stránkách: www.socialninadacnifond.praha.eu/program/podpora-pestounske-pece včetně všech vzorů příloh i odkazu na podání žádosti.
Máme také dvakrát týdně konzultační hodiny, v nichž pěstounům koordinátorka programu Dagmar Klárová ráda poradí a zodpoví otázky. Dotazy mohou také psát na podpora@socialninadacnifond.praha.eu.
Pokud by se pěstounské rodiny dostali do potíží s bydlením nebo měl některý z členů rodiny zdravotní znevýhodnění, mohou si zjistit jako ostatní Pražanky a Pražané možnosti podpory, které nabízíme v dalších nadačních programech:
www.socialninadacnifond.praha.eu/programy-podpory
Když se řekne pěstounství, tak se mi kromě těch pěstounů, pěstounek a dětí z masa a kostí, s nimiž jsem měla možnost se díky své práci setkat, vybaví hlavně to, že láska nezná hranic a tam, kde se jí dostává, tak dokáže neskutečné věci. Také se mi vybaví, jak může být to, čemu a komu říkáme “rodina” velmi rozmanité. Že se prostě do prostředí, kde je nám dobře a kde se můžeme rozvíjet jako lidé, cítit podporu a blízkost můžeme dostat různým způsobem a mohou ho vytváří různí lidé. Někdo se do takového prostředí už narodí, a to je zázrak. Někdo se do takového prostředí nenarodí, postrádá ho, nenachází ho, když potřebuje a v mnoha případech ho nenajde po celý život. A někdo se do takového prostředí nenarodí nebo o něj z různých důvodů přijde a najde ho co nejdříve po ztrátě a může cítit lásku, přijetí a zájem, a to je třeba PĚSTOUNSTVÍ.
Vybaví se mi také ale naše žadatelky a žadatelé, babičky, dědové, tety, kterým kvůli různým událostem v rodině najednou k péči o nemocného partnera a vlastní děti přibyla péče o dítě, a kteří pečují s rodinnými tragédiemi na pozadí a při svádění boje s ubývajícími silami každý den.
Ještě se mi vybaví setkání s pěstounkou na přechodnou dobu, která se stará již o desáté miminko, sama již v častém věku prarodičů, se svými dospělými dětmi a v náručí s miminkem, které se narodilo matce, která byla závislá na návykových látkách. Proto v noci i přes den trpí třesy a je velmi neklidné. Představa probdělých nocí a utěšování, poskytování bezpečí, které zřejmě v břiše matky necítilo, a výdej energie a sil na hranici fyzických možností…a přesto odhodlání do toho nadále plnit poslání a být tu pro děti, kterým tato zkušenost navždy změní život.
Vybaví se mi ještě obrovská otevřenost, laskavost a víra, že dát někomu lásku, ať už na půl roku, na deset let nebo na celý život má smysl a že je to něco, co nás dělá lidmi.