Pedagogicko-psychologická poradna (PPP)

25.09.2023


Jde o pracoviště, které zajišťuje odbornou psychologickou a speciálně pedagogickou službu dětem, mladistvým a jejich rodičům na všech stupních škol.

O co se jedná?

Jde o pracoviště, které zajišťuje odbornou psychologickou a speciálně pedagogickou službu dětem, mladistvým a jejich rodičům na všech stupních škol, a to od mateřských až po střední školy. Určitou formou podporuje také učitele.

Služby, které pedagogicko-psychologické poradny zajišťují, se týkají především psychologické a speciálně pedagogické diagnostiky a intervenční činnosti s ohledem na věk, školní zařazení dítěte či mladistvého, jeho vývoj a případné obtíže.

Některé PPP zajišťují metodické vedení pro pracovníky ve školství. Pořádají i vzdělávání formou besed, přednášek nebo kurzů v oblasti poradenství, psychologie a speciální pedagogiky pro odbornou i laickou veřejnost.

Čím se zabývá?

Úkolem pedagogicko-psychologické poradny je především zjišťování školní zralosti v souvislosti s doporučováním odkladu školní docházky nebo předčasného nástupu do školy. Snaží se řešit rozvoj sociálních a řečových dovedností, percepčních funkcí, grafomotoriky a dalších nezralých projevů před nástupem dítěte do školy. Dále se zabývají diagnostikou příčin školní neúspěšnosti, kterou ovlivňují hlavně specifické poruchy učení a chování, pomáhají zvládat některé výukové problémy, pomáhají dětem, které mají obtíže s adaptací při nástupu do škol nebo při přechodu mezi jednotlivými stupni školského systému, motivuje žáky a rodiče ke správnému stylu učení. Vede děti se specifickými poruchami učení nápravnými technikami, posuzuje harmonii psychomotorického vývoje osobnosti dítěte a pomáhá při řešení profesních perspektiv žáků a studentů.

Jak se do poradny objednat?

Požádat o odbornou pomoc při řešení výukových, výchovných nebo jiných problémů dítěte mohou zákonní zástupci dítěte. K objednání do poradny není potřeba žádného doporučení lékaře. Některé poradny mají na svých webových stránkách objednací formuláře, některé preferují telefonický nebo emailový kontakt. K návštěvě dítěte do poradny může dát podnět i pracovník školy, do které dítě dochází. S ohledem na četnost návštěv je vždy lepší se objednávat do tzv. spádové poradny podle faktického bydliště.

Co se bude v poradně dít?

Každá první návštěva pedagogicko-psychologické poradny vyžaduje zaregistrování dítěte. S tím je spojeno poskytnutí základních údajů o rodině, o trávení volného času dítěte apod. Důležité jsou také informace o těhotenství, porodu, raném dětství a dosavadním průběhu vzdělávání ve vzdělávacím systému. Dále je důležitá chronologie celého psychomotorického vývoje dítěte (kdy začalo sedět, chodit, mluvit …). Pokud bylo dítě již dříve vyšetřeno v jiné poradně nebo u jiného odborníka (logoped, neurolog …), je dobré přinést s sebou zprávu z těchto vyšetření. Všechny informace, které uvedete, jsou důvěrné. Slouží jen pro účely poradny a dalšího postupu. Žádné informace ani zprávy nejsou nikdy nikomu sděleny ani předány bez souhlasu klienta.

Je potřeba se připravit na to, že hlavně v období kolem zápisů do škol, bude spádová poradna pravděpodobně časově vytížená. Je možné, že objednací lhůty budou i několik měsíců. V případě nezletilého dítěte je nutný doprovod zákonného zástupce. Návštěva zabere i dvě hodiny, nicméně časový rámec a délka vyšetření jsou velmi individuální. Vyšetření může být rozloženo do několika setkání. Na závěr jsou s rodiči probrány výsledky a doporučení vyplývající z poradenské služby.

Kde se poradny nachází?

fiS-VV_LfanTS5mjcSkAtktKiijppGlW2QTE0T9FziAZanbpc5IOKpTtAT4NaKumxTeLkxwFuLoOff-9mFhJ9IeCVJ9GoR9rcfOyXPGo3z7JEIwNt7P4jCAbYzLA.png Zdroj: MŠMT