K novele Zákona o sociálně-právní ochraně dětí

13.02.2025


K 1. lednu 2025 k došlo k novelizaci zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, která přináší zásadní změny v oblasti náhradní rodinné péče. Následně Vám je představíme, většina z nich bude platit až od 1. července 2025.

Oblast náhradní rodinné péče

Žadatelé mohou absolvovat přípravy u jakéhokoli pověřeného institutu napříč celou republikou

Tato změna má obecně za cíl neprodlužovat celý proces tím, že žadatel čeká na vypsání termínu příprav krajským úřadem. Žadatelé mohou oslovit jakoukoli instituci, která dostala pověření k odborným přípravám, a to napříč celou republikou. Nezáleží tedy na trvalém ani faktickém bydlišti žadatele. Celé správní řízení o žádosti, včetně podání žádosti, však stále probíhá na úřadě podle trvalého pobytu žadatele, to se nemění. Jen samotný přípravný kurz může žadatel absolvovat jinde, kdekoliv to je pro něj příjemné. Očekáváme, že v Praze vzroste počet frekventantů přípravných kurzů právě z jiných krajů. Nejenom díky dobré dostupnosti Prahy a její zajímavosti pro turisty, ale především také pro velkou nabídku kurzů, a hlavně také pro jejich věhlasnou kvalitu.

Psychologické posouzení žadatelů vykonávají jen pověření psychologové

Další změna přichází s psychologickým posuzováním žadatelů, které budou moci nově vypracovat jen k tomu pověřené osoby. Pověření může dostat klinický psycholog, který se zabývá diagnostikou, nebo znalec v oboru psychologie nebo osoba, která absolvovala jednooborové magisterské studium psychologie, a navíc má praxi v diagnostice alespoň 3 roky. Seznam pověřených psychologů bude žadatelům k dispozici a žadatelé si tak sami vyberou, kým budou chtít být posuzovaní.

Odborné poradenství pro zájemce o náhradní rodinnou péči

Odborné poradenství pro zájemce o pěstounskou péči a osvojení bude poskytováno za úhradu v takovém rozsahu, který určuje prováděcí vyhláška zákona. Doposud se tyto služby poskytovaly v zařízeních sociálně-právní ochrany, která k této činnosti musela mít pověření. To již není nutné. Poradenství se týká hlavně právní oblasti, psychologické pomoci nebo podpory správné orientace v systému a celém procesu náhradní rodinné péče.

Výrazné zjednodušení formulářů k náhradní rodinné péči

Dochází ke zkrácení doposud několikastránkových dotazníků, které žadatelé dokládají vyplněné k žádosti o náhradní rodinnou péči. Mění se také forma psychologického posouzení žadatelů o náhradní rodinnou péči.

Pěstouni, kteří nebyli zprostředkovaní, mají nižší počet hodin povinného vzdělávání

Prohlubování si znalostí v oblasti péče o dítě a jeho výchovy patří mezi hlavní povinnosti pěstouna. Je samozřejmé, že povinnost vzdělávání se vztahuje na oba manžele. Doposud měli časový rámec 48 hodin za kalendářní rok (počítáno od uzavření dohody o výkonu pěstounské péče). Od 1. 1. 2025 se u nezprostředkovaných pěstounů (tedy nejčastěji se jedná o příbuzenské pěstouny) rozsah vzdělávání snižuje na 18 hodin. I zprostředkovaným pěstounům (dlouhodobým a přechodným) se časová dotace snižuje, a to na 24 hodin.

Hodiny z povinného vzdělávání pěstounů, které přesahují roční limit, se převádějí do dalšího období

Prohlubování si znalostí v oblasti péče o dítě a výchovy patří mezi hlavní povinnosti pěstouna. Od 1. 1. 2025 se u nezprostředkovaných pěstounů rozsah vzdělávání snižuje na 18 hodin. I zprostředkovaným pěstounům (dlouhodobým a přechodným) se časová dotace snižuje, a to na 24 hodin. Změna přichází i v počtu hodin, které absolvuje pěstoun nad rámec v daném roce, se tzv. překlopí do dalšího vzdělávacího roku. Pěstouni tak budou moci absolvovat i vzdělávací kurzy, které obsahují více hodin, a tyto hodiny se jim budou do vzdělávání započítávat.

Oblast doprovázení a dohody o výkonu pěstounské péče

Ti, kterým bylo svěřeno dítě do tzv. „Péče třetí osoby“, mohou využít službu doprovázení

Osobou pečující je nově také osoba, které bylo svěřeno dítě do “péče jiné fyzické osoby” (tzv. třetí osoby). Tyto osoby mohou nově využívat služeb doprovázení a uzavírat dohody o výkonu pěstounské péče.

Uzavření dohody o výkonu pěstounské péče je dobrovolné

Jedna z dalších zásadních změn v pěstounské péči. Od nového roku už nejsou pěstouni povinni uzavírat dohodu o výkonu pěstounské péče. S tím ale souvisí i další okolnosti. Nejen, že u nich budou častější návštěvy pracovníků OSPOD (což ale s ohledem na podporu, kterou OSPODy poskytují, my považujeme spíše za benefit), ale nebude jim přiznána ani odměna pěstouna. Pěstouni tak budou mít nárok pouze na příspěvek na úhradu potřeb dítěte.

Možnost uložení povinnosti se vzdělávat, pokud nemá pečující osoba uzavřenou dohodu o výkonu pěstounské péče

Uzavírání dohod o výkonu pěstounské péče je od nového roku dobrovolné. Pokud OSPOD, který provádí domácí návštěvy u pěstounů vyhodnotí, že je třeba, aby pěstouni absolvovali v oblasti péče o dítě a výchovy odborné vzdělání, může jim uložit povinnost prohloubit si své dovednosti a znalosti v této oblasti. OSPOD určuje časový rámec, obsah a formu vzdělávání. Poplatek za kurz nebo školení hradí pěstoun.

Četnost návštěv pracovníků OSPOD se mění

Pěstouni, kteří se rozhodli neuzavřít dohodu o výkonu pěstounské péče, již nebude navštěvovat klíčový pracovník doprovázející organizace. Z toho důvodu je potřeba posílit pravidelné návštěvy pracovníků OSPOD, a to tak, že:

  • v prvních šesti měsících, kdy dítě žije v pěstounské rodině, alespoň 1x za 3 měsíce;
  • alespoň 1x za 3 měsíce, pokud nemají pěstouni uzavřenou dohodu o výkonu pěstounské péče;
  • alespoň 1x za 6 měsíců ve všech ostatních případech.

Státní příspěvek na výkon pěstounské péče se zvyšuje

Vyšší částka na doprovázení pěstounů souvisí s nárůstem inflace. Každá doprovázející organizace dostává od státu (konkrétně Úřadu práce České republiky) příspěvek na náklady každého jednoho doprovázeného pěstouna. Zároveň došlo i k finančnímu odlišení doprovázení dlouhodobých pěstounů a pěstounů na přechodnou dobu, kteří častěji předávají a přebírají děti a dohled a podpora pro ně je často vyšší a nákladnější než pro dlouhodobé pěstouny. Nově jsou částky stanoveny na:

  • 66 000,- Kč u pěstounů (vč. příbuzenských), kteří uzavřeli s organizací dohodu o výkonu pěstounské péče;
  • 72 000,- Kč u pěstounů na přechodnou dobu.

Další specifika přináší situace, kdy pěstoun pečuje o 3 a více dětí nebo o 1 dítě, které je závislé na péči druhé osoby ve 3. nebo 4. stupni (pobírá příspěvek na péči v tomto stupni) – státní příspěvek se zvyšuje ještě o dalších o 18. 000,- Kč.

Oblast odborného poradenství a pomoci

Povinnost poskytovat poradenství rodičům, pokud jim bylo dítě odebráno

U rodičů, kterým bylo dítě odebráno a následně bylo umístěno do některého z ústavních zařízení, platila povinnost poskytnout pomoc a poradenství již dříve. Novela zákona však přináší změnu v situaci, kdy bylo dítě rodičům odebráno a následně bylo svěřeno do péče jiné osoby (může jít o příbuzné z rodiny, přechodné pěstouny a další). Rodičům tak bude umožněno uspořádat si rodinné poměry tak, aby se dítě mohlo vrátit zpět. Poradenství rodičům obsahuje širokou škálu pomoci, od řešení sociální nebo finanční situace rodiny až po spolupráci s odbornými centry nebo samotnými odborníky.

Ambulantní pomoc pro děti ohrožené fyzickým či psychickým násilím

Objevuje se nová služba, kterou mohou poskytovat organizace s pověřením k výkonu sociálně-právně ochrany dítěte. Jedná se o službu prevence a ochrany dětí před násilím. V případě, že se jedná o násilí na dítěti, které nespáchal rodič, tak se pomoc v této krizové situaci poskytuje i jemu. Dítěti mohou být zprostředkovány kroužky ve zdravém sociálním prostředí, ale i odborná terapeutická nebo právní pomoc, která probíhá ambulantní formou.

Oblast ústavní péče

Byl stanoven věkový limit pro umístění dítěte do ústavního zařízení

Novela zákona také přináší významnou změnu v oblasti umisťování dětí do ústavních zařízení. Objevuje se první věkový limit pro umístění dítěte do takového zařízení – k 1. 1. 2025 dochází k ukončení provozu činnosti kojeneckých ústavů a zákaz umísťování dětí do 3 let. Hranice pro pobytové služby je nyní 4 roky. Výjimkou je potom péče ZDVOP (zařízení pro dětí vyžadující okamžitou pomoc), kde mohou být děti do 4 let věku, ale maximálně na 2 měsíce nebo v případě sourozenecké skupiny, kterou může být těžší umístit do rodiny a zároveň je nevhodné, aby byla rozdělena).

Stanovení časového rozsahu pobytu dítěte ve ZDVOP (zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc)

Pokud se dítě ocitne bez péče nebo je jeho život a zdraví náhle ohroženo, je možné ho umístit do zařízení poskytující okamžitou pomoc, ale do šesti měsíců pro něj musí najít OSPOD jiné řešení. Výjimku potom tvoří skupina dětí, které ještě nedosáhly 4 let věku. Takové děti mohou být ve ZDVOP umístěny maximálně na 2 měsíce. V případě, že je ale takové dítě součástí sourozenecké skupiny, kterou nelze v zájmu dětí rozdělit, potom tato povinnost neplatí.

Oblast činností orgánu sociálně-právní ochrany

Úprava pravomocí a činností orgánu sociálně-právní ochrany dítěte

Poskytování sociálně-právní ochrany dětem podle § 6 spočívá v poskytování pomoci a podpory při překonávání jejich nepříznivé sociální situace s cílem umožnit jim sociální začleňování a poskytnout jim ochranu před sociálním vyloučením. Zaměstnanec zařazený k výkonu práce v orgánu sociálně-právní ochrany při výkonu sociálně-právní ochrany dětí podle § 6

  • je v osobním styku s dítětem, jeho rodiči nebo osobami odpovědnými za jeho výchovu;
  • volí prostředky působení na dítě tak, aby na dítě účinně působily v jeho nepříznivé sociální situaci;
  • řeší problémy dítěte v jeho přirozeném sociálním prostředí.