Dávky pěstounské péče

25.09.2023


Pěstouni, ať už dlouhodobí nebo přechodní, a děti svěřené do péče uvedených osob mají nárok na finanční podporu ze strany státu. Výplatu všech dávek pěstounské péče zajišťuje Úřad práce České republiky.

Jednotlivé typy příspěvků

Příspěvek na úhradu potřeb dítěte

Pěstouni ani poručníci nemají vůči svěřenému dítěti vyživovací povinnost, ale mají právo spravovat příspěvek na úhradu potřeb dítěte v pěstounské péči. Dá se říct, že „nahrazuje“ dítěti výživné od rodičů a slouží k uspokojení běžných měsíčních nákladů dítěte. Jeho výše je závislá na věku přijatého dítěte a jeho zdravotním stavu. Nárok na příspěvek na úhradu potřeb dítěte má nezletilé nezaopatřené dítě svěřené do pěstounské péče. Nárok je zachován i po dosažení zletilosti dítěte, nejdéle však do dvacátého šestého roku jeho věku, jde-li o nezaopatřené dítě podle zákona upravujícího státní sociální podporu, které trvale žije a společně uhrazuje náklady na své potřeby s osobou, která byla do dosažení jeho zletilosti osobou pečující. Výše příspěvku na úhradu potřeb závisí na jeho věku a zdravotním stavu.

Výše příspěvku na úhradu potřeb dítěte činí za kalendářní měsíc:

  • 6 290 Kč pro dítě ve věku do 6 let
  • 7 750 Kč pro dítě ve věku od 6 do 12 let
  • 8 870 Kč pro dítě ve věku od 12 do 18 let
  • 9 220 Kč pro dítě ve věku od 18 do 26 let Příspěvek se potom dále zvyšuje v závislosti na zdravotním stavu dítěte. Posuzuje se jeho stupeň závislosti na pečující osobě.

Odměna pěstouna

Pěstoun má za svou práci právo na odměnu pěstouna. Její výši ovlivňuje počet dětí v péči, jejich zdravotní stav a také to, jestli jde o osobu pečující, čímž rozumíme dlouhodobého pěstouna nebo jestli jde o osobou v evidenci čili pěstouna na přechodnou dobu. Pokud jsou pěstouni oba manželé, pak náleží odměna pěstouna pouze jednomu z nich. Pokud jsou pěstouny oba manželé, náleží odměna pěstouna pouze jednomu z nich. Odměna pěstouna se považuje za příjem ze závislé činnosti, to znamená, že podléhá dani z příjmů a odvodům na sociální a zdravotní pojištění.

Příspěvek při převzetí dítěte

Pěstoun, který převzal dítě do pěstounské péče, má nárok na příspěvek při převzetí dítěte. Jeho výše závisí na věku dítěte v době přijetí do péče. Jedná se o jednorázovou dávku, která slouží k pokrytí prvních výdajů souvisejících s péčí o konkrétní dítě.

Výše příspěvku při převzetí dítěte činí, jde-li o dítě ve věku:

  • do 6 let, 10 800 Kč
  • od 6 let do 12 let, 12 150 Kč
  • od 12 let do 18 let, 13 500 Kč

Příspěvek při pěstounské péči

Příspěvek při pěstounské péči náleží pěstounům, kteří nebyli zprostředkování krajským úřadem. Výše se odvíjí od výše životního minima v souběhu s počtem svěřených dětí, jejich zdravotním stavem a příbuzenském poměru k pěstounovi. Na rozdíl od předchozí dávky nepodléhá dani z příjmů ani odvodům na zdravotní a sociální pojištění. Příspěvek na zakoupení motorového vozidla Pěstoun, který má v pěstounské péči nejméně 3 děti, má nárok na příspěvek na zakoupení osobního motorového vozidla. Výše příspěvku na zakoupení motorového vozidla činí 70 % pořizovací ceny motorového vozidla nebo prokázaných výdajů na opravy, nejvýše však 100 000 Kč. Součástí této dávky ale je podmínka, že pečující osoba nesmí vozidlo využívat pro svou výdělečnou činnost. Navíc nesmí jeho výše přesáhnout částku 200 000 Kč za období posledních deseti let.

Zaopatřovací příspěvek

Zaopatřovací příspěvek je opakující se dávka a je určena pro dospělého (nejvýše do jeho 26 let), který dovršil zletilosti, ale zůstává i nadále nezaopatřený (typicky např. studuje). Podmínkou vyplácení dávky je trvání náhradní rodinné péče a spolupráce s kurátorem orgánu sociálně právní ochrany dítěte. Výše příspěvku je 17 250 Kč za měsíc. Naproti tomu jednorázový zaopatřovací příspěvek je dávka pro dospělého, který odchází z náhradní rodinné péče po dosažení zletilosti. Jednorázová dávka je 28 750 Kč.