Asistent pedagoga, sociální pedagog

25.09.2023


Asistent pedagoga je pedagogický pracovník, jehož pracovní povinnosti vycházejí ze školského zákona a zákona o pedagogických pracovnících.

Asistent pedagoga

Asistent pedagoga je pedagogický pracovník, jehož pracovní povinnosti vycházejí ze školského zákona a zákona o pedagogických pracovnících. Je zaměstnancem příslušné školy (mateřské, základní nebo střední) a působí ve třídě, ve které se vzdělávají žáci se speciálními vzdělávacími potřebami.

Náplní práce asistenta pedagoga je hlavně spolupráce s učitelem na přímé práci v oblasti vzdělávání nejen u žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, pomoc při komunikaci mezi všemi členy školského systému a také individuální podpora žáků při výuce a při přípravě na výuku, u žáků se zdravotním postižením je jeho úkolem pomoc při sebeobsluze.

Ředitel příslušné školy rozhoduje o tom, jestli bude mít asistent v pracovní náplni pouze přímou pedagogickou činnost, která spočívá v bezprostřední práci s žáky a jejich zákonnými zástupci, nebo zda bude přímou pedagogickou činnost kombinovat s činností nepřímou, to zahrnuje i konzultace s učiteli, příprava na výuku apod. Nepřímá pedagogická činnost může tvořit maximálně polovinu z celkového úvazku asistenta pedagoga.

Asistent pedagoga není osobní asistent. Tyto dvě pozice se často pletou, i přesto, že je mezi nimi několik rozdílů. Liší se hlavně tím, že osobní asistent není zaměstnancem školy. Osobního asistenta většinou zaměstnává některá z neziskových organizací nebo přímo rodiče konkrétního žáka, který jeho služby potřebuje. I proto je jeho hlavním úkolem péče a práce výhradně s dítětem, kterému je přidělen. Asistent pedagoga je přidělen do jedné třídy, kde jsou děti se specifickými vzdělávacími potřebami, a jeho úkolem je pomoc neboli asistence především učiteli, který potom může věnovat mnohem více času právě žákům.

Podle úrovně odbornosti asistenta pedagoga je odlišováno i požadované vzdělání. V přímé pedagogické činnosti ve třídě, kde jsou žáci se specifickými vzdělávacími potřebami, musí mít asistent pedagoga střední vzdělání ukončení maturitou a odpovídající pedagogické vzdělání čili střední školu, vyšší odbornou školu nebo vysokou školu zaměřenou na pedagogiku nebo musí mít absolvovaný kvalifikační kurz pro asistenty pedagoga. Naproti tomu, pokud asistent pedagoga vykonává pomocné výchovné práce ve škole a nevykonává přímou práci se žáky, tak mu stačí střední vzdělání ukončené výučním listem nebo základní vzdělání, ale kurz pro asistenty pedagoga je tu vždy povinný. Podle výše kvalifikace a délky praxe je stanovován i plat asistenta pedagoga, který se pohybuje se od 4. platové třídy (cca 15 a půl tisíce korun při celém úvazku) do maximálně 8. až 9. platové třídy (při velmi rozsáhlé praxi v oboru až 36 tisíc korun), ale toho dosáhne jen málokterý pedagogický asistent.

Profese asistenta pedagoga však vyžaduje i další předpoklady, dovednosti a osobnostní dispozice k dobrému vedení jeho práce. Velmi potom záleží, v jaké skupině asistent pedagoga působí, protože každá třída má jiné speciální vzdělávací potřeby, např. ve třídě s dítětem na invalidním vozíku je potřeba i fyzická síla, kdežto ve třídě s dítětem s mentální insuficiencí je potřeba více citlivého a trpělivého přístupu. V obecné rovině ale platí, že by měl mít kladný vztah k dětem, měl by toužit po práci s nimi. Měl by to být člověk trpělivý, empatický, citlivý, bez jakýchkoli předsudků. Měl by také zvládat výborně komunikovat, a to jak s žáky, tak s jejich rodiči.

Sociální pedagog

Sociální pedagog je vysokoškolsky vzdělaný pracovník, který své kompetence k výkonu povolání získal studiem v oboru sociální pedagogika nebo sociální práce. Bohužel v současné české legislativě není definován jako pedagogický pracovník. Ve školách tak často působí sociální pedagog jako sociální pracovník, kdy je financován zřizovatelem. Na základě toho vznikla Asociace sociálních pedagogů (ASOCP), která si klade za cíl nepříznivou situaci ohledně profese sociálního pedagoga ve škole změnit k lepšímu. Cílem je sociálního pedagoga jako profesi zařadit do katalogu prací a do zákona o pedagogických pracovnících.

Cílová skupina sociálního pedagoga jsou žáci docházející do školy, jejich rodiče i samotní pedagogové (učitelé, asistenti pedagoga). Ve vztahu k žákům a rodičům pak může sociální pedagog využívat prvky sociálního poradenství a sociální prevence. Náplň práce sociálního pedagoga je různorodá. Zabývá se například propojením školy a jiných subjektů, jako je obec, policie, OSPOD nebo sociální služby. Může působit jako prostředník (mediátor) mezi školou a rodinou, ale i ostatními pedagogy. Svou náplní práce pak může připomínat psychologa nebo sociálního pracovníka, se kterým je u nás nejvíce spojován.