Největší dar dětem

Pěstounství je závazek poskytnout lásku, péči a stabilní zázemí těm, kteří to nejvíc potřebují.

Pěstounská péče

K pěstounské péči se přistupuje ve chvíli, kdy rodiče nebo širší rodina z různých důvodů nemohou o dítě pečovat. Jedná se o dočasnou formu náhradní rodinné péče, při které pěstoun o dítě pečuje a je odpovědný za jeho výchovu, přičemž udržuje kontakt s jeho biologickou rodinou. Pěstounství je určeno dětem nejrůznějšího věku.

Náhradní rodinnou péči si zaslouží všechny děti, které nemohou vyrůstat se svými biologickými rodiči

Pro zdravý psychický a fyzický vývoj dítěte je potřeba, aby dítě mělo od narození možnost si vytvářet bezpečný láskyplný vztah s jednou pečující osobou. Na základě výzkumů z oblasti neurovědy a psychologie lze jednoznačně prokázat negativní vliv ústavních zařízení a dlouhodobé absence jedné pečující osoby, která by reagovala přiměřeně a včas na potřeby a projevy dítěte již od narození a v dalších letech jeho života. Proto je velice důležité dítěti poskytnout v době, kdy nemůže být se svou biologickou rodinou, tzv. náhradní rodinnou péči, která má zákonem danou přednost před péčí ústavní.

logo

Pěstounská péče

Většina dětí zůstává v pěstounské péči mnoho let a pokud se zlepšení podmínek u biologické rodiny nedaří, mnohdy až do své dospělosti.

logo

Typy náhradní rodinné péče

Typů náhradní rodinné péče je několik a pro konkrétní dítě se vždy hledá ten nejlepší typ s ohledem na jeho životní situaci a možnosti, které jsou např. dány i tím, zda mají biologičtí rodiče zachována rodičovská práva či jestli je potřeba situaci dítěte řešit neodkladně a rychle mu poskytnout náhradní rodinné prostředí s vizí, že se bude následně hledat trvalejší řešení. Pro lepší pochopení uvádíme jednotlivé typy náhradní rodinné péče dle platného Zákona č. 359/1999 Sb. o sociálně-právní ochraně dětí a Zákona 89/2012 Sb. občanského zákoníku:

Péče jiné osoby, tzv. Svěřenectví: O dítě pečuje většinou příbuzná osoba nebo osoba dítěti blízká, a to na základě rozhodnutí soudu. Rodičům zůstává zachována rodičovská odpovědnost a vyživovací povinnost. Osoba pečující má povinnost spolupracovat s OSPOD dítěte a může dítě zastupovat pouze v oblastech vymezených soudním rozhodnutím.

Pěstounská péče, tzv. Dlouhodobá pěstounská péče (PP): Dlouhodobá pěstounská péče se dělí na zprostředkovanou a nezprostředkovanou. Zprostředkovaní pěstouni jsou pěstouni, kteří prošli odbornými přípravami a byli vybráni krajským úřadem pro konkrétní dítě, se kterým nejsou v příbuzeneckém vztahu. Nezprostředkovaní pěstouni jsou většinou v příbuzeneckém vztahu s přijatým dítětem do pěstounské péče nebo se jedná o osobu blízkou dítěti. Rodičům v obou případech zůstává zachována rodičovská odpovědnost a vyživovací povinnost.

Pěstounská péče na přechodnou dobu (PPPD): Pěstounská péče na přechodnou dobu je specifickým typem pěstounské péče. Jedná se o krizový institut, kdy by dítě mělo být v PPPD maximálně po dobu jednoho roku. Do pěstounské péče na přechodnou dobu mohou být umístěny děti každého věku od 0 do 18 let. Po celou dobu umístění dítěte do PPPD se usiluje o nalezení dlouhodobého řešení pro dítě. Dítě se z PPPD vrací do původní rodiny / svěřuje do dlouhodobé pěstounské péče / do osvojení / do ústavního zařízení. Stejně jako zprostředkovaní pěstouni prochází i přechodní pěstouni odbornými přípravami, než se stanou pěstouny.

Poručenství s osobní péčí: Pokud ani jeden z biologických rodičů dítěte nemá a nevykonává rodičovskou odpovědnost, soud jmenuje dítěti tzv. poručníka. Poručník má shodná práva a povinnosti jako rodič, stává se zákonným zástupcem dítěte. Pokud poručník zároveň o dítě osobně pečuje na základě rozhodnutí soudu, má stejná práva a povinnosti jako pěstouni.

Osvojení: Jedná se o přijetí cizího dítěte za vlastní, kterým zanikají veškeré právní vazby směrem k biologické rodině a vznikají právní vazby mezi dítětem a osvojiteli. V rodném listu dítěte se uvedou jména osvojitelů namísto biologických rodičů. Osvojitelé oproti pěstounům nemají práva a povinnosti jako pěstouni, nemusejí být doprovázeni doprovázejícím subjektem, avšak doporučujeme spolupráci s organizacemi, které doprovází osvojitele, a ti zde mohou využívat podporu, poradenství a např. i terapeutickou pomoc.

logo

Kdo může být pěstounem/kou?

Pěstounem se může stát každý, kdo má dost odvahy, sil, ale hlavně ten, kdo je pevně rozhodnut pomoci potřebnému dítěti. Nejdůležitějším předpokladem je hezký vztah k dětem, stabilní životní situace, energie a chuť pomoci dítěti a ochota na sobě pracovat a dále se vzdělávat.

logo

Význam rodinného prostředí

Rodinné prostředí je pro zdravý vývoj dítěte nezastupitelné. Na rozdíl od institucionální péče, která často nemůže nabídnout ideální podmínky pro vytváření dlouhodobých vztahů, pěstounství poskytuje dětem stabilní a láskyplné zázemí. I pěstounská péče na přechodnou dobu je považována za lepší alternativu k ústavnímu umístění. Děti v pěstounských rodinách mají možnost vybudovat si pevné a trvalé vazby klíčové pro jejich zdravý jejich emocionální a sociální vývoj, rodinné prostředí podpoří adaptabilitu dětí v budoucnosti, ale také podpoří jejich schopnost navazovat zdravé mezilidské vztahy.

logo

Podpora pěstounských rodin

Pěstounství je jako služba ohroženým dětem finančně podpořeno formou dávek pěstounské péče a zajištěním doprovodných služeb pěstounům v péči o svěřené děti.

Hlavní město Praha oceňuje pěstounské aktivity a pěstounů si váží, a proto umožňuje i další finanční podporu, kterou v některých případech nemohou hradit doprovázející subjekty. U Sociálního nadačního fondu hlavního města Prahy (SNF) lze zažádat např. o příspěvek na volnočasové aktivity, terapeutické služby či odlehčení v péči. Pro bližší informace klikněte zde.

logo

Každé dítě mimo biologickou rodinu je důvodem ke změně

101

Přijatých žádostí o zařazení do evidence osob vhodných stát se osvojiteli v roce 2022

51

Přijatých žádostí o zařazení do evidence osob vhodných stát se pěstouny v roce 2022

12

Přijatých žádostí o zařazení do evidence osob vykonávajících pěstounství na přechodnou dobu v roce 2022

Ambasador

Mgr. Bc. Jana Klinecká, DiS.

Pěstounská péče je forma náhradní rodinné péče, při které pěstoun o dítě osobně pečuje a je zodpovědný za jeho výchovu. Z právního hlediska ale mezi pěstounem a dítětem nevzniká takový poměr, jaký je mezi rodiči a dítětem, tak jak je tomu v případě adopce.