Během procesu od podání žádosti o pěstounství až k přijetí dítěte Vás čeká řada kroků. Na jeho konci ale stojí dítě, které Vám Vaši pomoc, porozumění a lásku vrátí v podobě radosti, nových výzev i zkušeností.
Pěstoun o dítě osobně pečuje, odpovídá za jeho výchovu, ale není jeho zákonným zástupcem. Může jej tak zastupovat jenom v běžných záležitostech.
Poskytnutí podpory a péče: Pěstoun je zodpovědný za psychické a emocionální potřeby dítěte a musí být připraven na to, že mu bude svěřeno dítě s komplexními potřebami, které si s sebou může nést traumata z minulosti, a že bude schopen pomoci takovému dítěti budovat zdravou identitu a zpracovat jeho minulost, aby tím nebyla zatížena jeho budoucnost. Musí dítěti poskytnout základní péči jako jídlo, oblečení a ubytování.
Zastupování dítěte: Pěstoun dítě zastupuje v běžných záležitostech, komunikuje a spolupracuje s odbornými pracovníky jako jsou sociální pracovníci a lékař. Také spravuje jeho případný majetek.
Kontakt s rodinou: Pěstoun má také povinnost umožnit styk rodičů s dítětem, pokud to je v jeho zájmu, a udržovat a rozvíjet vztahy dítěte s jeho biologickou rodinou a dalšími blízkými osobami. V praxi to zahrnuje například informování rodičů o podstatných záležitostech týkajících se dítěte, zasílání fotografií, zvaní rodičů na školní akce apod.
Délka procesu od podání žádosti o pěstounskou péči do doby přijetí dítěte do rodiny je závislá na mnoha faktorech, ale zejména na časových možnostech pěstounů, na otevřenosti představ pěstounů k přijetí dítěte.
Pěstounská péče je forma náhradní rodinné péče, která je podporována státem. Doprovázení pěstounů i finanční podpora v podobě dávek pěstounské péče jsou upraveny v Zákoně o sociálně-právní ochraně dětí.
Pěstounům poskytuje podporu i množství neziskových organizací. V Praze máte možnost obrátit se i na příslušný Úřad městské části Praha 1 – 22.
Každý pěstoun má povinnost uzavřít dohodu o výkonu pěstounské péče s doprovázející organizací. V rámci této dohody má pěstounská rodina nárok na různé typy služeb, které jí pomohou v péči o svěřené dítě. Služby mohou zahrnovat pomoc v náročných životních situacích, zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci jak pro pěstouny, tak pro svěřené dítě. Pěstouni mají zároveň povinnost se dále vzdělávat v rozsahu 24 hodin ročně.
Pěstounská péče je forma náhradní rodinné péče, která je státem finančně garantována. Pěstouni tak mají nárok na příspěvek na úhradu potřeb dítěte, příspěvek při převzetí dítěte a příspěvek na zakoupení osobního motorového vozidla.
U odměny pěstouna je třeba rozlišovat, zda se jedná o tzv. zprostředkovanou nebo nezprostředkovanou pěstounskou péči. Při zprostředkované péči se jedná o odměnu pěstouna, při nezprostředkované o příspěvek na pěstounskou péči.
Kompletní informace najdete na webových stránkách https://www.uradprace.cz/davky-pestounske-pece-a-zaopatrovaci-prispevky1.
Profese pěstouna je náročná a specifická činnost, která s sebou nese zodpovědnost za nejzranitelnější část naší populace – děti. Poskytovat pěstounům vhodnou podporu a pomoc nejen finančního charakteru a dohlížet na bezpečí dítěte v pěstounské péči je proto zásadní. Zákon 359/1999 Sb. o sociálně – právní ochraně dětí definuje práva a povinnosti, které pěstounům z této činnosti plynou:
Otevřete své srdce a domov: Poskytněte dětem naději a získejte neocenitelné životní zkušenosti.
Pěstounství přináší nejen dětem, ale i pěstounům, nespočet radostných chvil a nových zkušeností. Přijetím dítěte do své péče dáváte dítěti šanci na jiný život a zároveň dítě obohatí ten Váš. Dáváte domov dítěti, které nemělo to štěstí žít v biologické rodině.
Děti, které přichází do pěstounské péče, mají za sebou řadu traumat, zažily obtížné životní situace a často se setkávaly s nestabilitou a nejistotou. Pěstouni by měli dětem poskytnout stálý a bezpečný domov, kde mohou růst a rozvíjet se v harmonickém prostředí.
Každé dítě má potenciál stát se úspěšným jednotlivcem. Pěstounství Vám dává jedinečnou možnost ovlivnit budoucnost dítěte tím, že mu poskytnete lásku, vzdělání a podporu.
Pěstouni mouhou být aktivním členem komunity pěstounů. Stává se, že zde získají podporu od ostatních členů a někdy zde naleznou i nová přátelství.
Snaží se vytvářet podmínky pro všestranný vývoj dítěte (tělesný, duševní, budování vztahů), vždy přiměřeně okolnostem, v nichž se rodina a dítě v dané době nachází.
Zapojuje dítě do rodinného života a běžného chodu domácnosti. Má pro něj vždy bezpečnou otevřenou náruč, vede ho k samostatnosti, spolupráci s ostatními, k zodpovědnosti.
Vytváří pocit jistoty pro dítě díky jasným pravidlům a postojům, jaké chování je v pořádku a jaké nikoliv. Umožňuje dítěti zakoušet přirozené důsledky jeho chování.
Nabízí dítěti prostor pro jeho názory, hodnoty a přání. Naslouchá dítěti. Umožňuje dítěti podílet se na rozhodování o jeho záležitostech přiměřeně jeho věku a schopnostem. Snaží se o přijetí jeho osobnosti bez zbytečných omezení a je nápomocen při rozvíjení jeho nadání, zájmů, koníčků a vrstevnických vztahů. Přijímá identitu dítěte, včetně národnostní, etnické, sexuální, náboženské a kulturní
Umožňuje dítěti aktivity a pohyb v inspirujícím prostředí i mimo náhradní rodinu, včetně budování vztahů s dalšími lidmi. Při překážkách a nezdarech při výchově a péči o dítě je trpělivý a vytrvalý.
Prohlubuje si znalosti o dětském vývoji, vývojových traumatech a specifikách v náhradním rodičovství. Pomáhá dítěti zpracovat nepříznivé zkušenosti z minulosti. Ve výchově používá pochopení a humor místo přísnosti a přehnaných očekávání a nároků směrem k dítěti.
Trpělivě a aktivně vytváří příležitosti pro nezaujatou komunikaci s dítětem o jeho minulosti, o biologických rodičích, dalších příbuzných a blízkých osobách. Poskytuje pravdivý a pro dítě přijatelný popis historie dítěte, toho, co prožilo a kdo jsou jeho příbuzní.
Umožňuje dítěti osobní či jiný kontakt a podporuje vhodný způsob komunikace s biologickými rodiči, či příbuznými a jinak blízkými osobami. To vše s ohledem na bezpečí, smysluplnost kontaktu a přání a zájem dítěte.
Spolupracuje s doprovázejícím sociálním pracovníkem, odborníky na náhradní rodinnou péči, či dalšími odborníky, s příslušným OSPOD a dalšími subjekty v systému SPOD.
Zajišťuje dítěti bezpečné prostředí pro jeho zdravý vývoj. Vychovává dítě bez násilí. Usiluje o výchovu bez tělesných trestů, slovního ponižování dítěte a jeho zastrašování. Pokud si to situace v rodině žádá, je otevřený pomoci odborníků, dříve, než v náhradní rodině propukne psychické či fyzické týrání, emoční či sexuální zneužívání, případně domácí násilí.
Je ve Vašem srdci místo pro jednoho člena rodiny navíc? Nečekejte a vydejte se na dobrodružnou cestu, která mění život.