Pěstounství stojí za to

Během procesu od podání žádosti o pěstounství až k přijetí dítěte Vás čeká řada kroků. Na jeho konci ale stojí dítě, které Vám Vaši pomoc, porozumění a lásku vrátí v podobě radosti, nových výzev i zkušeností.

Role pěstouna

Pěstoun o dítě osobně pečuje, odpovídá za jeho výchovu, ale není jeho zákonným zástupcem. Může jej tak zastupovat jenom v běžných záležitostech.

Poskytnutí podpory a péče: Pěstoun je zodpovědný za psychické a emocionální potřeby dítěte a musí být připraven na to, že mu bude svěřeno dítě s komplexními potřebami, které si s sebou může nést traumata z minulosti, a že bude schopen pomoci takovému dítěti budovat zdravou identitu a zpracovat jeho minulost, aby tím nebyla zatížena jeho budoucnost. Musí dítěti poskytnout základní péči jako jídlo, oblečení a ubytování.

Zastupování dítěte: Pěstoun dítě zastupuje v běžných záležitostech, komunikuje a spolupracuje s odbornými pracovníky jako jsou sociální pracovníci a lékař. Také spravuje jeho případný majetek.

Kontakt s rodinou: Pěstoun má také povinnost umožnit styk rodičů s dítětem, pokud to je v jeho zájmu, a udržovat a rozvíjet vztahy dítěte s jeho biologickou rodinou a dalšími blízkými osobami. V praxi to zahrnuje například informování rodičů o podstatných záležitostech týkajících se dítěte, zasílání fotografií, zvaní rodičů na školní akce apod.

Cesta pěstouna

Délka procesu od podání žádosti o pěstounskou péči do doby přijetí dítěte do rodiny je závislá na mnoha faktorech, ale zejména na časových možnostech pěstounů, na otevřenosti představ pěstounů k přijetí dítěte.

Příprava k přijetí dítěte do rodiny

  • Návštěva úřadu: Prvním krokem na cestě k pěstounství je navštívit Úřad městské části Praha 1 – 22 (podle místa Vašeho trvalého bydliště), vyplnit žádost o zařazení do evidence osob vhodných stát se pěstouny a doložit potřebné dokumenty (úřad Vám upřesní, jaké dokumenty budete potřebovat).
  • Odborné posouzení: Následuje odborné posouzení toho, zda jste vhodnými adepty na to, stát se pěstouny. Posuzovat se budou i další osoby, které s Vámi žijí ve společné domácnosti. V případě Prahy má odborné posouzení na starosti Magistrát hl. m. Prahy, na který Vaši žádost úřad městské části zašle, jakmile bude mít k dispozici všechny podklady. Odborné posouzení se skládá z posouzení zdravotního stavu, psychologického vyšetření a přípravy k přijetí dítěte do rodiny.
  • Posouzení zdravotního stavu: Posuzující lékař/ka Magistrátu hl. m. Prahy vychází při posouzení Vašeho zdravotního stavu z podkladů Vašeho praktického lékaře.
  • Psychologické vyšetření: V rámci Vašeho odborného posouzení bude posuzována i charakteristika Vaší osobnosti, psychický stav, kvalita vašich vztahů, stabilita vašeho rodinného prostředí a motivace k přijetí dítěte.
  • Příprava k přijetí dítěte do rodiny: Dalším krokem je přípravný kurz v rozsahu 48 hodin (v případě pěstounské péče na přechodnou dobu 78 hodin), jehož povinné absolvování je jednou z částí odborného posouzení. Připraví Vás mimo jiné na specifické potřeby dětí svěřovaných do náhradních rodin, které zažily ztráty, nejistoty či traumata.
  • Rozhodnutí: Poté, co jsou na Magistrát hlavního města Prahy doručeny všechny podklady správního řízení, bude ve lhůtě do 30 dnů rozhodnuto o Vašem zařazení či nezařazení do evidence osob vhodných stát se pěstouny.

Čekání

  • Krajské úřady (v případě Prahy Magistrát hl. m Prahy) vedou pro účely zprostředkování pěstounské péče evidenci žadatelů vhodných stát se pěstouny a zároveň evidenci dětí, pro které je nutné pěstounskou péči vyhledat. V rámci zprostředkování pěstounské péče přihlíží k vyhodnocení situace dítěte a k výsledkům odborného posouzení žadatelů. Pokud budete vytipován/a jako vhodný/á budoucí pěstoun/ka, úřad Vás neprodleně kontaktuje.

Seznamování s dítětem

  • Seznámení s informacemi o dítěti: Dalším krokem je podrobné seznámení se spisovou dokumentací dítěte. Pokud budete chtít v procesu seznamování s dítětem pokračovat, bude Vám zprostředkován osobní kontakt s dítětem.
  • První setkání: Při prvním setkání se seznámíte s dítětem a případně s jeho pečovateli.
  • Přechod: O přechodu dítěte do Vaší rodiny musí rozhodnout soud, který Vám na základě Vašeho návrhu svěří dítě do péče. Doba seznamování pak záleží na věku dítěte. Netlačte na ně, nevnucujte se mu. Nechte mu čas, který potřebuje. Jen tak může vzniknout oboustranná náklonnost, která dítěti pomůže snáze přejít do Vaší rodiny.
  • Uzavření dohody: Jednou z Vašich povinností jako pěstouna bude uzavření dohody o výkonu pěstounské péče.
  • Odborná podpora: V průběhu péče Vás budou doprovázet odborní pracovníci, kteří Vám poskytnou pomoc a podporu a pomohou Vám zajistit, aby se ve Vaší rodině dítěti dobře dařilo.

Podpora pěstounů

Pěstounská péče je forma náhradní rodinné péče, která je podporována státem. Doprovázení pěstounů i finanční podpora v podobě dávek pěstounské péče jsou upraveny v Zákoně o sociálně-právní ochraně dětí.

Pěstounům poskytuje podporu i množství neziskových organizací. V Praze máte možnost obrátit se i na příslušný Úřad městské části Praha 1 – 22.

Doprovázení

Každý pěstoun má povinnost uzavřít dohodu o výkonu pěstounské péče s doprovázející organizací. V rámci této dohody má pěstounská rodina nárok na různé typy služeb, které jí pomohou v péči o svěřené dítě. Služby mohou zahrnovat pomoc v náročných životních situacích, zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci jak pro pěstouny, tak pro svěřené dítě. Pěstouni mají zároveň povinnost se dále vzdělávat v rozsahu 24 hodin ročně.

Finanční podpora

Pěstounská péče je forma náhradní rodinné péče, která je státem finančně garantována. Pěstouni tak mají nárok na příspěvek na úhradu potřeb dítěte, příspěvek při převzetí dítěte a příspěvek na zakoupení osobního motorového vozidla.

U odměny pěstouna je třeba rozlišovat, zda se jedná o tzv. zprostředkovanou nebo nezprostředkovanou pěstounskou péči. Při zprostředkované péči se jedná o odměnu pěstouna, při nezprostředkované o příspěvek na pěstounskou péči.

Kompletní informace najdete na webových stránkách https://www.uradprace.cz/davky-pestounske-pece-a-zaopatrovaci-prispevky1.

Práva a povinnosti pěstouna

Profese pěstouna je náročná a specifická činnost, která s sebou nese zodpovědnost za nejzranitelnější část naší populace – děti. Poskytovat pěstounům vhodnou podporu a pomoc nejen finančního charakteru a dohlížet na bezpečí dítěte v pěstounské péči je proto zásadní. Zákon 359/1999 Sb. o sociálně – právní ochraně dětí definuje práva a povinnosti, které pěstounům z této činnosti plynou:

  • Dohoda o výkonu pěstounské péče: Pěstouni mají povinnost uzavřít „Dohodu o výkonu pěstounské péče” s doprovázejícím subjektem a umožňovat sledování, jak je tato Dohoda naplňována. Pěstouni spolupracují s doprovázející pracovnicí/pracovníkem, se kterým uskutečňují osobní konzultace v zákonem daném intervalu minimálně 1x za 2 měsíce. Doprovázející organizace zajišťuje a zprostředkovává služby, na které má pěstoun nárok.
  • Odborná pomoc: Pěstounská rodina má nárok na využití odborné pomoci minimálně 1x za půl roku. Nejčastěji se jedná o psychoterapeutickou a terapeutickou pomoc, která může být pro děti v náhradní rodinné péči a pěstouny velice vhodná zejména v čase přebíraní dítěte do pěstounské péče, v období změn nastavení kontaktu dítěte s původní rodinou, v tíživých životních situacích a především pro zaléčení traumatu, které si děti v náhradní rodinné péči často s sebou z minulosti nesou.
  • Doprovázející pracovník: Doprovázející pracovník pomáhá dítěti a pěstounské rodině v tématu zpracování historie dítěte. Může pěstouny edukovat, jak s dítětem o jeho minulosti a prožívání mluvit nebo jakými dalšími způsoby pomoci dítěti historii zpracovat nebo o ní alespoň začít přemýšlet, může doporučit konkrétní publikace a další materiály jako např. Terapeutické pohádky. Doprovázející pracovník podporuje rodinu v tématu identity dítěte. Doprovázející organizace také zajišťuje asistovaný kontakt dítěte s biologickou rodinou a dalšími osobami dítěti blízkými, které jsou pro dítě bezpečné, a dítě si přeje kontakt s těmito osobami. Kontakt je vždy nastavován ve spolupráci pěstounů s OSPOD dítěte, OSPOD pěstouna, rodiči dítěte a doprovázejícím pracovníkem, popř. s dalšími osobami a institucemi dle situace.
  • Odlehčovací služby: Cílem odlehčovacích služeb (tzv. respitní péče) je poskytnout rodinám, které se starají o dítě starší dvou let v náhradní rodinné péči, prostor pro svou psychohygienu a pomoci s péčí o dítě ve chvíli, kdy si pěstoun potřebuje zařídit nezbytné záležitosti. Realizuje se např. formou různých pobytů pro děti, dětských táborů atd., nebo např. formou doprovodu dítěte na zájmový kroužek, doučování nebo pobyt s dítětem na hřišti.
  • Vzdělávání: Pěstouni se musí průběžně vzdělávat, v rozsahu minimálně 24 hodin ročně. Vzdělávání je zaměřeno na zvyšování kvality péče a kompetencí pěstouna.

Důvody, proč se stát pěstounem

Otevřete své srdce a domov: Poskytněte dětem naději a získejte neocenitelné životní zkušenosti.

icon

Obohacení života

Pěstounství přináší nejen dětem, ale i pěstounům, nespočet radostných chvil a nových zkušeností. Přijetím dítěte do své péče dáváte dítěti šanci na jiný život a zároveň dítě obohatí ten Váš. Dáváte domov dítěti, které nemělo to štěstí žít v biologické rodině.

icon

Poskytnutí stabilního a láskyplného domova

Děti, které přichází do pěstounské péče, mají za sebou řadu traumat, zažily obtížné životní situace a často se setkávaly s nestabilitou a nejistotou. Pěstouni by měli dětem poskytnout stálý a bezpečný domov, kde mohou růst a rozvíjet se v harmonickém prostředí.

icon

Příležitost pozitivně ovlivnit budoucnost

Každé dítě má potenciál stát se úspěšným jednotlivcem. Pěstounství Vám dává jedinečnou možnost ovlivnit budoucnost dítěte tím, že mu poskytnete lásku, vzdělání a podporu.

icon

Podpora a partnerství s komunitou

Pěstouni mouhou být aktivním členem komunity pěstounů. Stává se, že zde získají podporu od ostatních členů a někdy zde naleznou i nová přátelství.

DESATERO DOBRÉHO PĚSTOUNA

1.  Má o dítě upřímný zájem

Snaží se vytvářet podmínky pro všestranný vývoj dítěte (tělesný, duševní, budování vztahů), vždy přiměřeně okolnostem, v nichž se rodina a dítě v dané době nachází.

2.  Buduje rodinu a vzájemné citové pouto

Zapojuje dítě do rodinného života a běžného chodu domácnosti. Má pro něj vždy bezpečnou otevřenou náruč, vede ho k samostatnosti, spolupráci s ostatními, k zodpovědnosti.

3.  Nastavuje bezpečné a přiměřené hranice chování

Vytváří pocit jistoty pro dítě díky jasným pravidlům a postojům, jaké chování je v pořádku a jaké nikoliv. Umožňuje dítěti zakoušet přirozené důsledky jeho chování.

4.  Přijímá dítě takové, jaké je

Nabízí dítěti prostor pro jeho názory, hodnoty a přání. Naslouchá dítěti. Umožňuje dítěti podílet se na rozhodování o jeho záležitostech přiměřeně jeho věku a schopnostem. Snaží se o přijetí jeho osobnosti bez zbytečných omezení a je nápomocen při rozvíjení jeho nadání, zájmů, koníčků a vrstevnických vztahů. Přijímá identitu dítěte, včetně národnostní, etnické, sexuální, náboženské a kulturní

5.  Podporuje dítě v tvorbě jeho vlastního světa

Umožňuje dítěti aktivity a pohyb v inspirujícím prostředí i mimo náhradní rodinu, včetně budování vztahů s dalšími lidmi. Při překážkách a nezdarech při výchově a péči o dítě je trpělivý a vytrvalý.

6.  Rozvíjí se

Prohlubuje si znalosti o dětském vývoji, vývojových traumatech a specifikách v náhradním rodičovství. Pomáhá dítěti zpracovat nepříznivé zkušenosti z minulosti. Ve výchově používá pochopení a humor místo přísnosti a přehnaných očekávání a nároků směrem k dítěti.

7.  Pomáhá dítěti pochopit a přijmout jeho minulost

Trpělivě a aktivně vytváří příležitosti pro nezaujatou komunikaci s dítětem o jeho minulosti, o biologických rodičích, dalších příbuzných a blízkých osobách. Poskytuje pravdivý a pro dítě přijatelný popis historie dítěte, toho, co prožilo a kdo jsou jeho příbuzní.

8.  Umožňuje dítěti kontakt s původní rodinou

Umožňuje dítěti osobní či jiný kontakt a podporuje vhodný způsob komunikace s biologickými rodiči, či příbuznými a jinak blízkými osobami. To vše s ohledem na bezpečí, smysluplnost kontaktu a přání a zájem dítěte.

9.  Je otevřený a vstřícný spolupráci s odborníky

Spolupracuje s doprovázejícím sociálním pracovníkem, odborníky na náhradní rodinnou péči, či dalšími odborníky, s příslušným OSPOD a dalšími subjekty v systému SPOD.

10.  Vytváří bezpečný domov a prostředí

Zajišťuje dítěti bezpečné prostředí pro jeho zdravý vývoj. Vychovává dítě bez násilí. Usiluje o výchovu bez tělesných trestů, slovního ponižování dítěte a jeho zastrašování. Pokud si to situace v rodině žádá, je otevřený pomoci odborníků, dříve, než v náhradní rodině propukne psychické či fyzické týrání, emoční či sexuální zneužívání, případně domácí násilí.

Otevřete dveře svého domova dětem, které své doma nemají

Je ve Vašem srdci místo pro jednoho člena rodiny navíc? Nečekejte a vydejte se na dobrodružnou cestu, která mění život.